1. KENDİNİZİ ÖZGÜR HİSSETTİĞİNİZ YERLER KEŞFEDİN !
 2. MASAL DÜNYASINDA KAYBOLMAK İSTER MİSİNİZ ?
 3. HAYATINIZ BU KADAR RENKLİ Mİ ?
 4. IŞIKLARIN DANSINI KEŞFEDİN !
 5. KAHRAMAN OLUP YOLDAKİ CANLILARI KURTARIN
 6. İLGİNÇ DOĞAL YAPILARI ZİYARET EDİN !
 7. FARKLI OTELLERDE KONAKLAYARAK UFKUNUZU GENİŞLETİN...
 8. EN SON HANGİ KUMSALA AYAK İZLERİNİZİ BIRAKTINIZ ?
 9. ŞEHRİN GÜRÜLTÜSÜNDEN UZAK YERLER...
 10. YÜZYILLARDIR AYAKTA DURAN TARİHİ YAPILAR...

30 Temmuz 2016 Cumartesi

ESKİŞEHİR

Selamlar... Aylardır planını yaptığım 'Gezi Notlarımı' hayata geçirme zamanı nihayet geldi :) Eskişehir'den başlayıp Fethiye'de son bulacak rotam için epey araştırma yapmıştım.


Tabi hepsini yapmak güzel olurdu ama malum çocuklu bir aile olduğumuzdan aksaklıklar olabileceğini tahmin etmek zor olmadı. Çevremdekilerden gezeceğim yerler arasına ilk sıraya Eskişehir'i koyduğumda "Ne var ki Eskişehir'e gidiyorsun?" şeklinde tepkiler almıştım. Ama ben Eskişehir'in güzel bir memleket olduğunu yaptığım araştırmalardan öğrendim. Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in şehre yaptığı katkılarla Eskişehir aslında Yenişehir olmuş :) Ramazan bayramına 2 gün kala yola çıktık. Dolayısıyla halen oruçluyduk. Hava çok sıcak üstüne birde oruç eklenince ister istemez zorlandık. Neyse hikayemizi başlatalım. Kızım Defne uykusunu alsın diye saat 10 gibi yola koyulduk. İlk fotoğrafımız yolda ... :)


Sapanca üzerinden Eskişehir'e gitme niyetim vardı fakat Körfez'e yeni kurulan Osmangazi Köprüsü açılış sebebiyle ücretsiz olunca buradan gitmeye karar verdik. Gerçekten çok ihtişamlı duruyordu.


Yaklaşık 4 saat sonra Eskişehir'e ulaştık. İlk gezeceğimiz yer Bal Mumu Müzesi. Bu tip yerlere giriş genelde 20 TL'den aşağı olmaz burası ise 5 TL hatta öğrencilere indirimi bile var. 


İçeri girdiğimizde heykellerin benzerlikleri çok şaşırtmıştı bizi. Beyazıt Öztürk, Cüneyt Arkın, Şener Şen ve Kemal Sunal ilk dikkatimizi çeken heykellerdi.


Sadece Türk sineması heykelleri yok tabi. Barış Manço, Aşık Veysel, Angelina Jolie ve Brad Pitt çifti, Eskişehirspor Oyuncuları, Tv programı sunucuları, Cumhurbaşkanları, hatta Putin bile var.


İçeride bazı yerlerde resim ve video çekmeye izin veriyorlar bazı yerlerde ise 5 TL karşılığı çekim yapabiliyorsunuz. Elimden geldiğince içerisini videoya aldım. Dilerseniz buyrun...

Unutmadan Yılmaz Büyükerşen Bal Mumu müzesi eski Odunpazarı Evleri'nin hemen önünde. Dolayısıyla buraya gelmişken Tarihi Odun pazarı evlerini de gezmeden gitmek olmaz. Odunpazarı'nda ne yenir derseniz Eskişehir diyince akla gelen Çibörek olacaktır. Çibörek mi Çiğbörek mi halen tartışılır ama biz gittiğimizde oruçlu olduğumuz için bu yöresel lezzeti tadamadık. Onun yerine Odunpazarı'ndaki tarihi evlerin arasında gezdik.


Bir çok hediyelik eşya satıcısını iç içe görebileceğiniz, tarih kokusuyla yoğrulmuş eski sokakları var Odunpazarı'nın. Hemen hepsi yeniden restore edilmiş ve daha güzel bir görünüm kazandırılmış haliyle karşıladı bizi.


Eskişehir'de o kadar çok gezilecek yer var ki, kahverengi turistik tabelaları her yerde görebilirsiniz. 


Odunpazarında gezilecek yerlerden biriside Atlıhan El Sanatları Çarşısı. Dört bir tarafı çevrili 2 katlı bu şirin yerde de yöreye ait hediyelik eşya satıcıları var.


Şimdi ise sıra merakla beklediğim, hep internetten resimlerini gördüğüm Sazova Parkındaki Masal Şatosunda ! Masal Şatosu 7 farklı kuleden esinlenerek dizayn edilmiş fotoğraf görseli harika bir yer! Bu kuleler, Kız Kulesi, Galata Kulesi, Topkapı sarayındaki Adalet Kulesi, Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki Çan Kulesi, 1176 yılında inşa edilmiş Mardin'in simgelerinden Ulu Camii'nin minaresi olan Ulu Kule, Amasya bakırcılar çarşısında yer alan Burgulu Kule ve Antalya'da bulunan Yivli Kuledir.


Çocuklu aileler için güzel vakit geçireceğiniz Masal Şatosuna giriş ücretsiz! İçeriye girdiğinizde belirli saatlerde yapılan masal turları ise 2 ile 4 TL arasında. Bizler Nasreddin Hocalı, Tek gözlü canavarlı, Ejderhalı bir masal turuna katıldık. Yanımdaki görevliler bizleri oda oda dolaştırıp her karakterin hikayesini anlattı. Ortalama 20-25 dk süren hoş vakit geçirebileceğiniz güzel bir ortamınız oluyor.


Sazova parkı içindeki bir diğer gezilecek yer ise Korsan Gemisi. İçeri giriş 2 TL. Etrafı turkuaz rengi su ile doldurulmuş içi eski dizayn edilmiş bir gemi.


Daracık merdivenlerinden geminin alt katını dolaşabilir, zindana vurulmuş ve kemikleri kalmış görünümü verilmiş iskeleti fotoğraflayabilirsiniz.


Hepsi bu kadar değil tabi. Şimdi ise sırada Eti Su Altı Dünyası var. Buraya girişte yine cüzi bir miktar ödeyerek içeri girebiliyorsunuz. Onlarca deniz canlısı ile 'özçekim' yapabileceğiniz akvaryumlar göreceksiniz. Eminim ki sizlerde ilk kez göreceğiniz canlılar karşısında çocuklarınızla iyi vakit geçireceksiniz.


Eti sualtı dünyası içindeki en güzel yer İstanbul'da da benzeri bulunan yürüdüğünüz yeri çepeçevre sarmış akvaryum. Hemen yanınızdan ve başınız üstünden köpek balıklarının geçişlerine şahit olacaksınız.


Sazova parkı içinde bilim ve uzay merkezi de mevcut. Günü dolu dolu yaşamak için ziyaret edilebilir fakat bizim vaktimiz yetmediği için oralara giremedik. Öğrendiğim kadarıyla içeride 3D kısa film izletiyorlarmış. Evdeki TV'mde bu özelliği sıklıkla kullandığımdan ilgimizi çekmedi de diyebiliriz. Buralara kadar gelmişken park girişinde bir Eskişehir hatıramız olsun diye ben padişah oldum, Eşim ise sultan :) Kızımız Defne'ye göre kıyafet olmasına rağmen huysuzluğu yüzünden onu fotoğraf çekerken alamadık.


Artık iftar saati yaklaşmış biz ise yemek yiyecek yerler bakıyorduk. Porsuk çayı kenarında çok güzel yerler var. Çibörek yemek için fırsatım oldu ama onunla doymayacağımı bildiğim için başka bir yere geçtik. Bu seferde açlık ve sıcağın vermiş olduğu sıkıntıyla hızlı yiyerek iyice şiştik. Çibörek yemek bi nasip olmadı yani :)

Hepsini yedim pişman değilim :)
Konaklama için Beyoğlu Termal Oteli tercih ettik. Gayet temiz, rahat ve odalar arası koridorları heykel motifleriyle süslü güzel bir oteldi. Otel müşterileri dilerlerse 10 TL ekstra ödeyip sauna termal oda gibi nimetlerden faydalanabiliyor.

Beyoğlu Termal Otel içi
Ramazanın son günü olduğundan hem gece sahurda, hemde sabah olmak üzere 2 kere kahvaltı imkanı da var. Günü porsuk çayı etrafında dolaşarak tamamlayıp otelde dinlenmeye çekildik. Ertesi günkü hedefim kuşadası, efes antik kenti ve şirince. Haritadan baktığımda Eskişehir - Kuşadası arası 6 saatlik yol gözüküyordu ve bu yol gideceğim yerler arasındaki en uzun mesafeydi. Sabah ola hayrola diyerek uyuduk. İlk gün için masrafımız: Otel 100 TL - Yakıt 70 TL - Ivır zıvır 50 TL şeklinde oldu... Eskişehir'den sevgilerle... 

ESKİŞEHİR

UMUT ERDOĞAN
Email:Discover_me_forever@hotmail.com

0 yorum:

Yorum Gönder

Blog Haberleri

 • Blog sayfam yeni şablonuyla yayında.Gezilerimiz devam ediyor
 • 18 Mart 2015'te KUZULUK SAKARYA AKYAZI Gezimiz sizlerle olacak
 • 17 Temmuz 2015 Ramazan Bayramında KARADENİZ TURU yapmayı planlıyoruz
 • 23 Eylül 2015 Kurban Bayramında yine memleketimiz CİDE'ye gidiyoruz. Yol üstü küçük kaçamak anılarımla paylaşımlarım devam edecek
 • 20 Mart 2016'dan sonra SAPANCA - KUZULUK KAPLICALARI - ABANT - SÜNNET GÖLÜ ve MUDURNU Gezisi yapmayı planlıyoruz
 • 2 Temmuz 2016 Ramazan Bayramı Tatilinde Eskişehir'den başlayıp MUĞLA civarındaki MARMARİS, DATÇA, AKYAKA, DALYAN gibi harika yerleri ziyaret edeceğiz
Flag Counter