ABANT - BOLU

Kim demiş kış geldi gezmeler bitti diye... İşte yaz kış ziyaret edilecek, ister günübirlik ister kamp kurmalık doğa harikası Abant Tabiat parkı. Bolu'nun 34 km. güneybatısında Abant Dağları üzerinde yer alır. Ankara – İstanbul D-100 Karayolunun ve TEM otoyolunun 203. Km.sinden ayrılan 22 km.lik asfalt yol ile ulaşılmaktadır. Bolu’ya 34 km., Ankara’ya 225 km., İstanbul’a 258 km. uzaklıktadır.


Yeraltı suları ile beslenen Abant gölünün en derin yeri 18 metre ortalama 10-15 m. derinliktedir. Peki Abant'ta neler yapılır, gezilecek yerleri nereler ? Ata veya faytona binilir, piknik yapılır, Abant müzesi dolaşılır, Abant gölü üzerindeki restorantlarda yemek yenir ve Abant köylü pazarından yöresel alışveriş yapılabilir. Bunlar Abant Gölü etrafında yapabileceklerinizden sadece bazıları.


 Göl etrafı yemyeşil olduğundan ayrı bir huzur içinde gezeceksiniz. Dilerseniz aracınız ile gölün etrafını dolaşarak her biri ayrı köşesi ayrı bir manzaraya sahip Abant Gölü anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Abant Gölü'nde ki köylü pazarında buraya özgü yöresel yiyecekler tadıp, eviniz için doğal ürünler satın alabilirsiniz. Ahşap bir dekorasyonu bulunan köylü pazarı, ana giriş kapısından girildiğinde sola ayrılan yolu takip ettiğizde karşılayacaktır sizleri.


Giriş kapısının hemen ilerisinde ise Abant ve civarında yaşayan hayvanlar ile ilgili müze göreceksiniz. Çeşit çeşit kuşlardan, tilki ve ayılara kadar bir çok hayvanın dondurulmuş halleri ziyaretçilerini bekliyor. Giriş ise ÜCRETSİZ !


İçerideki ücretsiz broşürlerden alarak Abant hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Daha fazlasını KEŞFETMEK için yola çıkın...

UMUT ERDOĞAN

0 yorum:

Yorum Gönderme