1. KENDİNİZİ ÖZGÜR HİSSETTİĞİNİZ YERLER KEŞFEDİN !
 2. MASAL DÜNYASINDA KAYBOLMAK İSTER MİSİNİZ ?
 3. HAYATINIZ BU KADAR RENKLİ Mİ ?
 4. IŞIKLARIN DANSINI KEŞFEDİN !
 5. KAHRAMAN OLUP YOLDAKİ CANLILARI KURTARIN
 6. İLGİNÇ DOĞAL YAPILARI ZİYARET EDİN !
 7. FARKLI OTELLERDE KONAKLAYARAK UFKUNUZU GENİŞLETİN...
 8. EN SON HANGİ KUMSALA AYAK İZLERİNİZİ BIRAKTINIZ ?
 9. ŞEHRİN GÜRÜLTÜSÜNDEN UZAK YERLER...
 10. YÜZYILLARDIR AYAKTA DURAN TARİHİ YAPILAR...

15 Nisan 2017 Cumartesi

KARTEPE KAYAK MERKEZİ

Mevsim kış ve ben yine bir tatil kaçamağı ile karşınızdayım. Tatil deyince deniz, kum, güneş üçlüsü akla gelir fakat benim içinde bir ilk olacak olan Kartepe Kayak Merkezi yolculuğu hazırlığındayım. Eski arkadaşlarım ile haberleşip bir Kartepe turu neden yapmıyoruz diyerek ortaya çıktı bu fikir. Pazar günü buluşmak üzere randevulaştık ve planımızı faaliyet geçirmeye karar verdik... Sabah 8:00 civarı katlanır masa sandalye ve mangal malzemeleri ile beni alacak olan arkadaşımı beklemeye başladım.


Bir süre sonra yola çıktık yaklaşık 1,5 saat süren yolculuğumuzda Kartepe tabelaları gözükmeye başladı.


Yavaş yavaş iklim değişmeye, zirveye doğru tırmandıkça etrafımızda araç boyunu geçen kar yığıntıları görmeye başladık. 


Dakikalarca yoğun sis içinden geçerek görüş mesafemizin bir kaç metreye düştüğü anlar yaşadık. Bir süre sonra sisten çıktık. Bulutların üzerinde hayatımızda belkide bir kaç kez görebileceğimiz harika manzaralar gördük.


Kısa bir yolculuğun ardından Kartepe'ye giriş yaptık. Kalabalık olduğu için araç parkı biraz sorun olabiliyor. 2. hatta 3. sıra arabalar park etmiş olabiliyor.


Buraya kadar olan yolculuğumuz ortalama 1.5 saat kadar sürdü. Yolculuk sırasında, yol kenarlarında kayak ve kızak takımları satan bir çok dükkan göreceksiniz. Bizim gibi kaymayı bilmeyenlerdenseniz kızak alabilirsiniz. Kızak seçerken sakın bizim gibi hata yapıp plastik kızaklardan almayın çünkü kaymıyor :)


Ayrıca kızak almayla da iş bitmiyor maalesef. Kızakları günlük olarak 10 ve 20 TL arası alabiliyorsunuz. Kalabalık iseniz pazarlık edin mutlaka fiyatını düşüreceklerdir. Kaymak için gireceğiniz alana da kişi başı 25 TL gibi saçma bir ücret ödemek zorundasınız. Yani henüz daha yolun başında iken kişi başı 35 TL veriyorsunuz. 4 Kişilik bir aile için 140 TL yapar (Şubat 2017 fiyatı). Kaymak için şu arkamda gözüken mekan kullanılıyor.


Eğimi maalesef yeterli değil. Kaymak istiyorsunuz fakat bir kaç metre sonra kızak duruyor :) Az yukarıda eğimi daha dik olan yerler var. Girişi yasaktı fakat biz girdik. Kayak pistine paralel olarak kayabiliyorsunuz.


Girişten itibaren yukarıya sizi çıkartan yürüyen merdiven tarzı bir platform var. Kaydıktan sonra burayı kullanarak yorulmadan çıkabiliyorsunuz.


Yaklaşık 2 saat kadar burada eğlendik(!) Karnımız acıkmaya başladı ve getirdiğimiz yiyecekler için arabanın yanına gittik. Belki mangal yaparız diye malzememiz vardı fakat mangal yapacak yer kayak merkezi dışındaki yol kenarlarıydı. Yanımızda tüp ve tava getirmiştik ve getirdiğimiz sucukları bu şekilde kızartarak açlığımızı giderdik.


Burada bulunan restoranlarda yemek yemek size kalmış tabi ki. Fakat gelmeden önce araştırdığım kadarıyla fiyatlar biraz uçukmuş. Ailem ile gelsem restoranı tercih edebilirdim.


Restoranların yanında bulunan satış noktalarından telesiyej için bilet alabilirsiniz. Uzun tur 50 TL Kısa tur 25 TL ve baktığınızda uzak olmayan bir mesafe için kurulmuş tur ise 10 TL ye yapılabiliyor. hangi turu alırsanız alın size verilen karta 30 TL depozito vermek zorundasınız. İşiniz bittiğinde kartı teslim ederek paranızı geri alabiliyorsunuz tabi ki ama ya kaybolursa :)


2 kişi olarak bindiğiniz telesiyej kısa bir süre sonra sonlanıyor. Buradan kısa ve uzun tur için telesiyejler ayrılıyor. Burada da sizi eğlendirecek bir kaç aktivite bulunuyor. Biz oy çokluğuyla şişme bot olanı tercih ettik. 20 TL karşılığında güzel vakit geçirebiliyorsunuz. 


Botları her defasında yukarı taşımak zor olsa da aşağı doğru olan eğim ile hızlanarak gitmek bizi mutlu etti. Hele hele son düzlükte bir rampa var ki ayaklarınız yerden kesiliyor. Küçük ama eğlenceli kazalarda olmuyor değil :)


Peş peşe birbirimize bağlandığımız turda eğlence ve heyecanımız görülmeye değerdi.


Görünüşe göre hepimizin ağzı kulaklarına varmış bu turda. Fotoğrafta o hissi alamayabilirsiniz fakat denemenizi tavsiye ederim.


Burası bizi oldukça yordu gerçekten. 10 TL'lik telesiyej turuna indiğiniz yerde bunun gibi bir kaç aktivite daha var. Günü dolu dolu eğlenceli geçireceğinize emin olabilirsiniz. Akşam saatlerine doğru tekrar indiğimiz yerden telesiyej için sıra beklemeye başladık.


Dönüş yoluna girerken son bir kez ardımıza bakıp aracımıza doğru yol aldık. 


Dönüş yolu sırasında küçük bir çay molası verip yorgunluğumuzu bir nebze olsun atmaya çalıştık. Yaklaşık 1.5 saat süren yeri dönüş yolumuzdan sonra sağ salim evimize ulaştık. Benim için ilk kez kar tatili yapma fırsatı oldu. Edindiğimiz tecrübe ile dolu dolu güzel bir gün geçirdik. 2017'nin ilk tatil turunu böylelikle bitirip sezonu açmış olduk. Başka bir tatil anısında görüşmek üzere...


KARTEPE KAYAK MERKEZİ

UMUT ERDOĞAN
Email:Discover_me_forever@hotmail.com

1 yorum: 1. Kayak turları gezileri hakkında bilgiler alıp ücretsiz ilanlar yayınlama sitesi ucuz oteller turlar geziler
  http://www.kayak-merkezleri.com

  YanıtlaSil

Blog Haberleri

 • Blog sayfam yeni şablonuyla yayında.Gezilerimiz devam ediyor
 • 18 Mart 2015'te KUZULUK SAKARYA AKYAZI Gezimiz sizlerle olacak
 • 17 Temmuz 2015 Ramazan Bayramında KARADENİZ TURU yapmayı planlıyoruz
 • 23 Eylül 2015 Kurban Bayramında yine memleketimiz CİDE'ye gidiyoruz. Yol üstü küçük kaçamak anılarımla paylaşımlarım devam edecek
 • 20 Mart 2016'dan sonra SAPANCA - KUZULUK KAPLICALARI - ABANT - SÜNNET GÖLÜ ve MUDURNU Gezisi yapmayı planlıyoruz
 • 2 Temmuz 2016 Ramazan Bayramı Tatilinde Eskişehir'den başlayıp MUĞLA civarındaki MARMARİS, DATÇA, AKYAKA, DALYAN gibi harika yerleri ziyaret edeceğiz
Flag Counter