1. KENDİNİZİ ÖZGÜR HİSSETTİĞİNİZ YERLER KEŞFEDİN !
 2. MASAL DÜNYASINDA KAYBOLMAK İSTER MİSİNİZ ?
 3. HAYATINIZ BU KADAR RENKLİ Mİ ?
 4. IŞIKLARIN DANSINI KEŞFEDİN !
 5. KAHRAMAN OLUP YOLDAKİ CANLILARI KURTARIN
 6. İLGİNÇ DOĞAL YAPILARI ZİYARET EDİN !
 7. FARKLI OTELLERDE KONAKLAYARAK UFKUNUZU GENİŞLETİN...
 8. EN SON HANGİ KUMSALA AYAK İZLERİNİZİ BIRAKTINIZ ?
 9. ŞEHRİN GÜRÜLTÜSÜNDEN UZAK YERLER...
 10. YÜZYILLARDIR AYAKTA DURAN TARİHİ YAPILAR...

26 Mayıs 2014 Pazartesi

DERİNCE - KERAMET ILICASI

DERİNCE-ORHANLI KERAMET ILICASI 

Bu pazar ne yapalım ne yapalım derken kısa süre önce namını duyduğumuz Bursa'nın Orhangazi ilçesine bağlı keramet köyüne gidelim dedik. Burada doğal olarak çıkan, kaplıca sularının oluşturduğu, yaz kış sıcak olan bir göl vardı. Tabi hedefimizdeki adrese direk gitme alışkanlığımız olmadığından yol güzergahı üzerinde ziyaret edilecek yerleri araştırdık. İlk olarak kahvaltıyı da yolda güzel bir yerde mola verip yeriz diye sepetimizi doldurup yola koyulduk.

İlk hedefimiz olan DERİNCE HARİKALAR SAHİLİ'ne ulaştığımızda "vay be şimdi çocuk olmak vardı" demekten alamadık kendimizi.


Küçükken çizgi filmden tanıdığımız hemen her kahraman karşımızda duruyordu.


Defne çok küçük olduğundan ortama ayak uyduramadı ama yüz mimiklerinden mutlu olduğu belliydi. Ben ise en sevdiğim çizgi film kahramanlarından Fred Çakmaktaş ve Wilma ile resim çekildim.


Park içinde büyüklerin çocuklarıyla sürebildiği yuvarlak pedallı botlarda mevcut.


Sonuç olarak buraları gördükten sonra "hayata erken gelmişiz" demekten kendimi alıkoyamadım. Asıl şimdi çocuk olmak vardı. Artık bizden geçti ama çocuklarımız için çok güzel yerler yapıldığının kanıtıdır bu. O yüzden Derince Belediyesi burdan teşekkürlerimi sunarım bu güzel park için...


Harikalar sahilinden dönerken, üzerinde tren yolu olan bir alt geçitten geçerken hep aklımda olan şu pozu da vermiş oldum. Albüm kapağı gibi oldu ama fotomontaj değil benim :)


Harikalar sahilinin az ilerisinde bulunan halka açık yerlerde piknik yapılabiliyor fakat çok bakmamıza rağmen boş yer bulamadık. Piknik masaları sınırlı sayıda olduğundan yolumuza devam ettik. Yalova içine ulaştığımda gitmek istediğimiz kaplıcaya otobandan gitmek yerine köy yollarından gitmek istedik. Yolun durumunu bilmediğimizden attık kendimizi orman içindeki yollara. Maalesef yollar çok hoşuma gitmedi. Yaklaşık 45 km bozuk yolda gitmek zorunda kaldık. Giderken büyüklü küçüklü köylerden geçtik fakat merkeze bu kadar uzak olmalarına rağmen bazı köyler çok gelişmişti.


O kötü yollarda arabanın lastikleri yıprandı hemde aracın altını bir kaç kez yere sürttürdüm. Orman içinde giderken piknik yapabileceğimiz bir yerde durup sabah hazırladıklarımızı yemeye başladık. Bu uzun ve tozlu yoldan pırıl pırıl sürmeye başladığım aracımın son hali bu şekildeydi...


Biraz geçte olsa piknik yapamayı başardık :)

Kahvaltımızı yapıp yola devam ederken navigasyondan yolu takip ederek piknik alanından yaklaşık 25 km kadar hedefimize yaklaştık. Keramet kaplıcası olarak bilinen bu yeri gösteren çok bariz bir tabela olmadığından bir benzin istasyonundaki görevliye sorduk bir kaç km ileride olduğunu duyunca hedefimize ulaşmak için o tarafa doğru aracı sürmeye devam ettik.


Ana yoldan yaklaşık 1 km kadar içeride olan keramet köyü kaplıcası tahmin ettiğimizden daha kalabalıktı fakat ormanın içinde ve buranın küçük bir işletmesinin olması güzeldi.


İçeri giriş kişi başı 3 TL çaylar 50 krş. ilk olarak elimi suya sokup sıcaklığını gördükten sonra hemen üstümüzü değiştirip bu doğal havuza attık kendimizi. Suyun sıcaklığı sanki banyo yapıyormuşcasına oldukça sıcaktı. Suya girerken hiç bir zorluk çekmiyorsunuz.


Sıkılana kadar yüzdükten sonra bir yere oturup kızımla poz verdik


Suyun sıcaklığı beni cezbettiğinden yeniden girip biraz daha uzun kaldım.Yeniden sudan çıkıp Defnem'le oynadım. Doğduğundan beri şu gözlüklerimden ne istiyor bilmiyorum. Büyüyünce ilk onu sorcam kendisine :) 
Bir kaç saat burada yüzüp 2014 yılının ilk yüzme aktivitesini gerçekleştirdik. Zaman çabuk geçtiğinden yola koyulma vakti gelmişti. Dönerken arabamı hiç o kötü ve bozuk yollara doğru sürmeye niyetim yoktu. Ana yol üzerinden otobanı takip ederek biraz geçte olsa hedefimize doğru ilerlemeye başladık. Herşey yolundayken trafik birden bire durdu ve herkes araçlarından inerek ne olduğunu anlamaya çalıştı.Doğal olarak acaba kaza mı oldu diye merak ettik. Neyse ki kaza değilde Başbakanın Yalova'da mitingi varmış ve güvenlik sebebiyle polisler yolu tutuyorlarmış. 10-15 dk kadar beklememize rağmen yol açılmayınca yakında bulunan bir benzinciye kadar yürüyüp başka bir yol var mı diye sordum. Hemen benzinliğin arkasından giden yolu takip edersem sokak aralarından tekrar otobanın ilerisine çıkabileceğimi öğrendim. Navigasyonun yardımıyla da yolu bularak İstanbul'a doğru non-stop ilerlemeye başladık. Yaklaşık 2.5 - 3 saat gibi sürdü geri dönüşümüz ve toplamda 400 km kadar yol yaptık. Giderken köy yollarındaki bozuklukları saymazsak günümüz istediğimiz gibi geçti diyebilirim. Başka bir tatil anısında görüşmek üzere...

DERİNCE - ORHANLI KERAMET KÖYÜ

UMUT ERDOĞAN
Email:Discover_me_forever@hotmail.com

0 yorum:

Yorum Gönder

Blog Haberleri

 • Blog sayfam yeni şablonuyla yayında.Gezilerimiz devam ediyor
 • 18 Mart 2015'te KUZULUK SAKARYA AKYAZI Gezimiz sizlerle olacak
 • 17 Temmuz 2015 Ramazan Bayramında KARADENİZ TURU yapmayı planlıyoruz
 • 23 Eylül 2015 Kurban Bayramında yine memleketimiz CİDE'ye gidiyoruz. Yol üstü küçük kaçamak anılarımla paylaşımlarım devam edecek
 • 20 Mart 2016'dan sonra SAPANCA - KUZULUK KAPLICALARI - ABANT - SÜNNET GÖLÜ ve MUDURNU Gezisi yapmayı planlıyoruz
 • 2 Temmuz 2016 Ramazan Bayramı Tatilinde Eskişehir'den başlayıp MUĞLA civarındaki MARMARİS, DATÇA, AKYAKA, DALYAN gibi harika yerleri ziyaret edeceğiz
Flag Counter